Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen

Bizlere ulaşan mailler içerisinden seçtiğimiz bir diğer konu "Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen" olmuştur. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu bu konu üzerinde biraz durmak istiyoruz. Dışarıda tek başınıza spor yapmanız ile spor merkezlerinde spor yapmanız arasıda çok büyük bir fark vardır. Spor merkezlerine pek çok kişi gelmektedir. Dolayısıyla burada oldukça fazla dikkat etmemiz gerekmektedir.

TEMİZ KIYAFET:

Örneğin yanınızdaki kişinin t-shirtünün, ayakkabısının, çoraplarının kokması diğer insanlar açısından çok rahatsız edici bir durumdur.  Hele ki, bir grup egzersizleri çalışmasına dahil oluyorsanız ve bir stüdyonun içerisinde spor yapıyorsanız, bu durum o derse katılan herkesi mağdur etmektedir.

Bu nedenle, günlük olarak kıyafetlerimizi yıkamamız ve iyice kuruduğundan emin olmadan çantamıza koymamamız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi yıkasanız bile nemli bir şekilde çantanıza koyarsanız, akşama kadar o kıyafetlerin kokmasına neden olacaktır.

AYAKKABI:

Bir diğer önemli konu ayakkabılarınızı hergün havalandırmalısınız. Aynı şekilde nemli olarak çantanızın içerisinde kalması, bir iki gün içerisinde ayakkabınızın kokmasına neden olacaktır. 

Aynı zamanda her bir ayakkabının bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü dolduktan sonra ayakkabıları kullanmaya devam etmeniz, hem ayak tabanlarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve belinizin sağlığı açısından önemlidir hemde kişisel hijyeninizi korumanıza engel olabilmektedir. 

HAVLU:

Önemli olan bir başka konu, hemen hemen pek çok spor merkezi, havlu hizmeti vermektedir. Bu havlular; antrenman, duş ve ayak havluları olmaktadır. Ayak havlusu veya diğer havlularla, ayakkabılarınızı silmemeniz önemlidir. Bununla birlikte, havluları yere atmamamız havluların hijyeni açısından oldukça önemlidir. 

Şimdi bu havlular zaten yıkanıyor diyebilirsiniz. Haklısınız yıkanıyor fakat, ne kadar çok amacına uygun kullanırsak, havlular o kadar temiz kalır ve kullanım ömrü o kadar uzun olur. 

FITNESS:

Spor yaparken, havlu kullanımınızda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız ekipmana havlunuzu sermeniz, sizin terinizin başka kişileri rahatsız edecek bir şekilde ekipmanın üzerinde kalmaması gerekmektedir.

Her spor salonunda belirli alanlarda dezenfektanlar bulunmaktadır. Özellikle Kardiyo ekipmanlarında terleme fazla olmaktadır. Ekipmanları kullandıktan sonra bizden sonra gelecek kişilere rahatsızlık vermemek ve o kişilere daha hijyenik bir ortam bırakabilmek adına, dezenfektan ile ekipmanın özellikle tutma ve terle temas eden bölümlerini temizlememiz gerekmektedir. 

HAVUZ:

Spor sonrası, havuz keyfi yapacak kişilerin havuza girmeden ve havuzdan çıktıktan sonra hem kendi sağlığı hemde diğer kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Havuzlarda, klor, ph dengeleyici ve asit değerleri korunmaktadır. Fakat havuza girildiği anda vücudumuzdaki partiküller suya karışmaktadır. Eğer havuza girmeden duş alırsanız, bu partikülleri minimuma indirmiş olursunuz. 

Havuzdan çıktıktan sonra duş almanız ise, havuzda bulunan kimyasal maddelerin teninizden gitmesi açısından oldukça önemlidir. 

SAĞLIKLI VE HİJYEN DOLU GÜNLER DİLERİZ....

 

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler
Göğüs Kaslarını Nasıl Büyütebiliriz?Göğüs Kaslarını Nasıl Büyütebi...
Göğüs kaslarının büyük olması hemen hemen çoğu erkeğin öncelikli amaçlarından bir tanesi olmaktadır. Büyük göğüs kaslarına sahip olmanın bazı psikolojik...
Neden Su İçmeliyiz??Neden Su İçmeliyiz??...
Tüm canlıların en önemli beslenme kaynaklarından biri olan "su", vücudumuzda pek çok işlevin yerine getirilmesinde baş rol oynar. Vücudumuz herhangi bir...
Zumba Bele Zarar Verir mi?Zumba Bele Zarar Verir mi?...
Bizlere gelen mailler ve mesajlar doğrultusunda bu yazımızı yazma gereksinimi duyduk. Gelen mesajlar; " Zumba bele zarar verir mi?" "Zumba yaptıkta...
Cerrahi Müdahale Sonrası Diz EgzersizleriCerrahi Müdahale Sonrası Diz E...
Pek çok kişi diz eklemlerindeki problemlerden ötürü ciddi sıkıntılar çekmektedir. Bu kişilerdeki problem aşırı kilo, ters ve yanlış bir hareket, egzersi...
Uyumanıza Yardımcı Olacak Bazı BesinlerUyumanıza Yardımcı Olacak Bazı...
Uyku gün boyu olan enerjimizi topladığımız en önemli evredir. Kendinize uyumak için yeterli süre ayırmıyorsanız veya ayırdığınız sürede verimli olarak u...
Kış Aylarında Yoga Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Kış Aylarında Yoga Yaparken Ne...
Ayurveda'ya (Hint yaşam bilimi) göre beden tipleri üçe ayrılır: Vata, pitta ve kapha. Her insanda, bu dosha tiplerinden birisi baskın olduğu gibi kimi z...