Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen

Bizlere ulaşan mailler içerisinden seçtiğimiz bir diğer konu "Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen" olmuştur. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu bu konu üzerinde biraz durmak istiyoruz. Dışarıda tek başınıza spor yapmanız ile spor merkezlerinde spor yapmanız arasıda çok büyük bir fark vardır. Spor merkezlerine pek çok kişi gelmektedir. Dolayısıyla burada oldukça fazla dikkat etmemiz gerekmektedir.

TEMİZ KIYAFET:

Örneğin yanınızdaki kişinin t-shirtünün, ayakkabısının, çoraplarının kokması diğer insanlar açısından çok rahatsız edici bir durumdur.  Hele ki, bir grup egzersizleri çalışmasına dahil oluyorsanız ve bir stüdyonun içerisinde spor yapıyorsanız, bu durum o derse katılan herkesi mağdur etmektedir.

Bu nedenle, günlük olarak kıyafetlerimizi yıkamamız ve iyice kuruduğundan emin olmadan çantamıza koymamamız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi yıkasanız bile nemli bir şekilde çantanıza koyarsanız, akşama kadar o kıyafetlerin kokmasına neden olacaktır.

AYAKKABI:

Bir diğer önemli konu ayakkabılarınızı hergün havalandırmalısınız. Aynı şekilde nemli olarak çantanızın içerisinde kalması, bir iki gün içerisinde ayakkabınızın kokmasına neden olacaktır. 

Aynı zamanda her bir ayakkabının bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü dolduktan sonra ayakkabıları kullanmaya devam etmeniz, hem ayak tabanlarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve belinizin sağlığı açısından önemlidir hemde kişisel hijyeninizi korumanıza engel olabilmektedir. 

HAVLU:

Önemli olan bir başka konu, hemen hemen pek çok spor merkezi, havlu hizmeti vermektedir. Bu havlular; antrenman, duş ve ayak havluları olmaktadır. Ayak havlusu veya diğer havlularla, ayakkabılarınızı silmemeniz önemlidir. Bununla birlikte, havluları yere atmamamız havluların hijyeni açısından oldukça önemlidir. 

Şimdi bu havlular zaten yıkanıyor diyebilirsiniz. Haklısınız yıkanıyor fakat, ne kadar çok amacına uygun kullanırsak, havlular o kadar temiz kalır ve kullanım ömrü o kadar uzun olur. 

FITNESS:

Spor yaparken, havlu kullanımınızda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız ekipmana havlunuzu sermeniz, sizin terinizin başka kişileri rahatsız edecek bir şekilde ekipmanın üzerinde kalmaması gerekmektedir.

Her spor salonunda belirli alanlarda dezenfektanlar bulunmaktadır. Özellikle Kardiyo ekipmanlarında terleme fazla olmaktadır. Ekipmanları kullandıktan sonra bizden sonra gelecek kişilere rahatsızlık vermemek ve o kişilere daha hijyenik bir ortam bırakabilmek adına, dezenfektan ile ekipmanın özellikle tutma ve terle temas eden bölümlerini temizlememiz gerekmektedir. 

HAVUZ:

Spor sonrası, havuz keyfi yapacak kişilerin havuza girmeden ve havuzdan çıktıktan sonra hem kendi sağlığı hemde diğer kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Havuzlarda, klor, ph dengeleyici ve asit değerleri korunmaktadır. Fakat havuza girildiği anda vücudumuzdaki partiküller suya karışmaktadır. Eğer havuza girmeden duş alırsanız, bu partikülleri minimuma indirmiş olursunuz. 

Havuzdan çıktıktan sonra duş almanız ise, havuzda bulunan kimyasal maddelerin teninizden gitmesi açısından oldukça önemlidir. 

SAĞLIKLI VE HİJYEN DOLU GÜNLER DİLERİZ....

 

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler
Sıkılaşmak ve Kilo Vermek İçin TavsiyelerSıkılaşmak ve Kilo Vermek İçin...
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki sıkılaşmak ve kilo vermek birbirinden farklı şeylerdir. Kilo vermek, vücut ağırlığınızın azalması anlamına gelmekted...
Squash Ana KurallarıSquash Ana Kuralları...
Raketinizle vurduğunuz top, ön duvardan geri gelmeli ve alt out çizgisinin (tin) üzerine vurmalı, aynı zamanda dört duvarı çevreleyen üst out çizgilerin...
Kreatin Kullanmanız İçin 4 NedenKreatin Kullanmanız İçin 4 Ned...
Çoğu kişi performansını artırmak, hacim kazanmak, daha az yağlı bir vücuda sahip olmak, fit olmak vb nedenlerden ötürü spor merkezlerine üye olmaktadırl...
Çoçuklara Özel Kangoo Jups Yalnızca AŞK’taÇoçuklara Özel Kangoo Jups Yal...
Sporu eğlenceye dönüştüren, deneyen hemen herkeste adeta bağımlılık yaratan Kangoo Jumps, artık çocukların da dünyasında. Ankara Şehir Kulübü, 8 -&...
Ankara Şehir Kulübü Tunalıda Kangoo Jumps YaptıAnkara Şehir Kulübü Tunalıda K...
Kangoo Jumps yayılmaya devam ediyor!!!! Ankara Şehir Kulübü bir ilke imza atarak Tunalıhilmi caddesinde Kangoo Sıçrayışı yaptı. NASA bili...
Ceviz ve Kilo KontrolüCeviz ve Kilo Kontrolü...
Yıl boyu ulaşabileceğimiz başka bir faydalı besin kaynağı da CEVİZdir. Pek çok farklı tüketilme şekli vardır. Direkt olarak yenilebildiği gibi salatalar...