Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen

Bizlere ulaşan mailler içerisinden seçtiğimiz bir diğer konu "Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen" olmuştur. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu bu konu üzerinde biraz durmak istiyoruz. Dışarıda tek başınıza spor yapmanız ile spor merkezlerinde spor yapmanız arasıda çok büyük bir fark vardır. Spor merkezlerine pek çok kişi gelmektedir. Dolayısıyla burada oldukça fazla dikkat etmemiz gerekmektedir.

TEMİZ KIYAFET:

Örneğin yanınızdaki kişinin t-shirtünün, ayakkabısının, çoraplarının kokması diğer insanlar açısından çok rahatsız edici bir durumdur.  Hele ki, bir grup egzersizleri çalışmasına dahil oluyorsanız ve bir stüdyonun içerisinde spor yapıyorsanız, bu durum o derse katılan herkesi mağdur etmektedir.

Bu nedenle, günlük olarak kıyafetlerimizi yıkamamız ve iyice kuruduğundan emin olmadan çantamıza koymamamız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi yıkasanız bile nemli bir şekilde çantanıza koyarsanız, akşama kadar o kıyafetlerin kokmasına neden olacaktır.

AYAKKABI:

Bir diğer önemli konu ayakkabılarınızı hergün havalandırmalısınız. Aynı şekilde nemli olarak çantanızın içerisinde kalması, bir iki gün içerisinde ayakkabınızın kokmasına neden olacaktır. 

Aynı zamanda her bir ayakkabının bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü dolduktan sonra ayakkabıları kullanmaya devam etmeniz, hem ayak tabanlarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve belinizin sağlığı açısından önemlidir hemde kişisel hijyeninizi korumanıza engel olabilmektedir. 

HAVLU:

Önemli olan bir başka konu, hemen hemen pek çok spor merkezi, havlu hizmeti vermektedir. Bu havlular; antrenman, duş ve ayak havluları olmaktadır. Ayak havlusu veya diğer havlularla, ayakkabılarınızı silmemeniz önemlidir. Bununla birlikte, havluları yere atmamamız havluların hijyeni açısından oldukça önemlidir. 

Şimdi bu havlular zaten yıkanıyor diyebilirsiniz. Haklısınız yıkanıyor fakat, ne kadar çok amacına uygun kullanırsak, havlular o kadar temiz kalır ve kullanım ömrü o kadar uzun olur. 

FITNESS:

Spor yaparken, havlu kullanımınızda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız ekipmana havlunuzu sermeniz, sizin terinizin başka kişileri rahatsız edecek bir şekilde ekipmanın üzerinde kalmaması gerekmektedir.

Her spor salonunda belirli alanlarda dezenfektanlar bulunmaktadır. Özellikle Kardiyo ekipmanlarında terleme fazla olmaktadır. Ekipmanları kullandıktan sonra bizden sonra gelecek kişilere rahatsızlık vermemek ve o kişilere daha hijyenik bir ortam bırakabilmek adına, dezenfektan ile ekipmanın özellikle tutma ve terle temas eden bölümlerini temizlememiz gerekmektedir. 

HAVUZ:

Spor sonrası, havuz keyfi yapacak kişilerin havuza girmeden ve havuzdan çıktıktan sonra hem kendi sağlığı hemde diğer kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Havuzlarda, klor, ph dengeleyici ve asit değerleri korunmaktadır. Fakat havuza girildiği anda vücudumuzdaki partiküller suya karışmaktadır. Eğer havuza girmeden duş alırsanız, bu partikülleri minimuma indirmiş olursunuz. 

Havuzdan çıktıktan sonra duş almanız ise, havuzda bulunan kimyasal maddelerin teninizden gitmesi açısından oldukça önemlidir. 

SAĞLIKLI VE HİJYEN DOLU GÜNLER DİLERİZ....

 

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler
Geleceğin Şampiyonlarına Yatırım YapınGeleceğin Şampiyonlarına Yatır...
Yaz tatilinin ardından yeni sezona başlayan Şen Çocuklar Eğlence ve Aktivite Merkezi Kasım ayının başında “Yeni Sezona Merhaba” partisi düzenleyerek gel...
15 dakikada Yüksek Etkili Göğüs Antrenmanı 215 dakikada Yüksek Etkili Göğü...
15 dakikada yüksek etkili göğüs antrenmanı 1 konu başlığına göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkürü bir borç biliriz. Sizlerden gelen e-posta mesajl...
Ez Bar mı ? Barbell mı ? Ez Bar mı ? Barbell mı ? ...
Spor merkezlerinde, serbest ağırlık bölümlerinde duran bu iki ağırlık çalışma ekipmanı devamlı olarak bizlere, fitness eğitmenlerine ve internet ortamın...
Yüzmenin Faydaları ve Kilo VermeYüzmenin Faydaları ve Kilo Ver...
Yüzme, kilo vermemize  ve daha fazla kalori harcamamıza yardımcı olur. Suyun kaldırma kuvvetinden ötürü vücudumuza zarar vermeden çalışmamıza ...
Kilo Kontrolü SemineriKilo Kontrolü Semineri...
Spor Hekimliği Uzmanı Prof. Dr. Emin Ergen tarafından verilecek olan "Kilo Kontrolü" seminer programımıza tüm üyelerimiz davetlidir. Siz Değerli Üy...
Dünya'nın En Tuhaf SporlarıDünya'nın En Tuhaf Sporları...
Hemen hemen çoğu kişi; futbol, basketbol, voleybol, atletizm, uzakdoğu vb popüler sporlara ilgi duymaktadır. Fakat içerisinde bulunduğumuz Dünya'da öyle...