Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen

Bizlere ulaşan mailler içerisinden seçtiğimiz bir diğer konu "Sporda Kişisel Bakım ve Hijyen" olmuştur. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu bu konu üzerinde biraz durmak istiyoruz. Dışarıda tek başınıza spor yapmanız ile spor merkezlerinde spor yapmanız arasıda çok büyük bir fark vardır. Spor merkezlerine pek çok kişi gelmektedir. Dolayısıyla burada oldukça fazla dikkat etmemiz gerekmektedir.

TEMİZ KIYAFET:

Örneğin yanınızdaki kişinin t-shirtünün, ayakkabısının, çoraplarının kokması diğer insanlar açısından çok rahatsız edici bir durumdur.  Hele ki, bir grup egzersizleri çalışmasına dahil oluyorsanız ve bir stüdyonun içerisinde spor yapıyorsanız, bu durum o derse katılan herkesi mağdur etmektedir.

Bu nedenle, günlük olarak kıyafetlerimizi yıkamamız ve iyice kuruduğundan emin olmadan çantamıza koymamamız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi yıkasanız bile nemli bir şekilde çantanıza koyarsanız, akşama kadar o kıyafetlerin kokmasına neden olacaktır.

AYAKKABI:

Bir diğer önemli konu ayakkabılarınızı hergün havalandırmalısınız. Aynı şekilde nemli olarak çantanızın içerisinde kalması, bir iki gün içerisinde ayakkabınızın kokmasına neden olacaktır. 

Aynı zamanda her bir ayakkabının bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü dolduktan sonra ayakkabıları kullanmaya devam etmeniz, hem ayak tabanlarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve belinizin sağlığı açısından önemlidir hemde kişisel hijyeninizi korumanıza engel olabilmektedir. 

HAVLU:

Önemli olan bir başka konu, hemen hemen pek çok spor merkezi, havlu hizmeti vermektedir. Bu havlular; antrenman, duş ve ayak havluları olmaktadır. Ayak havlusu veya diğer havlularla, ayakkabılarınızı silmemeniz önemlidir. Bununla birlikte, havluları yere atmamamız havluların hijyeni açısından oldukça önemlidir. 

Şimdi bu havlular zaten yıkanıyor diyebilirsiniz. Haklısınız yıkanıyor fakat, ne kadar çok amacına uygun kullanırsak, havlular o kadar temiz kalır ve kullanım ömrü o kadar uzun olur. 

FITNESS:

Spor yaparken, havlu kullanımınızda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız ekipmana havlunuzu sermeniz, sizin terinizin başka kişileri rahatsız edecek bir şekilde ekipmanın üzerinde kalmaması gerekmektedir.

Her spor salonunda belirli alanlarda dezenfektanlar bulunmaktadır. Özellikle Kardiyo ekipmanlarında terleme fazla olmaktadır. Ekipmanları kullandıktan sonra bizden sonra gelecek kişilere rahatsızlık vermemek ve o kişilere daha hijyenik bir ortam bırakabilmek adına, dezenfektan ile ekipmanın özellikle tutma ve terle temas eden bölümlerini temizlememiz gerekmektedir. 

HAVUZ:

Spor sonrası, havuz keyfi yapacak kişilerin havuza girmeden ve havuzdan çıktıktan sonra hem kendi sağlığı hemde diğer kişilerin sağlığı açısından önemlidir. Havuzlarda, klor, ph dengeleyici ve asit değerleri korunmaktadır. Fakat havuza girildiği anda vücudumuzdaki partiküller suya karışmaktadır. Eğer havuza girmeden duş alırsanız, bu partikülleri minimuma indirmiş olursunuz. 

Havuzdan çıktıktan sonra duş almanız ise, havuzda bulunan kimyasal maddelerin teninizden gitmesi açısından oldukça önemlidir. 

SAĞLIKLI VE HİJYEN DOLU GÜNLER DİLERİZ....

 

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler
Yağ Yakımı İçin 4 Antrenman MetoduYağ Yakımı İçin 4 Antrenman Me...
Toplumumuzda ve Dünya'da kilo problemi oldukça önemli bir sorun teşkil etmektedir. Yanlış beslenme, haraketsizlik ve egzersizden yoksun bir yaşam biçimi...
Örnek Antrenman Programı - 1Örnek Antrenman Programı - 1...
Sizlere örnek olması açısından günlük olarak uyguladığımız antrenman programlarından bazı örnekler sunmaya başlayacağız. Bu antrenman programları kişiye...
Sağlığınız İçin Şekerden Uzak Durun !!Sağlığınız İçin Şekerden Uzak ...
Enfeksiyonların en önemli sebebi şekerdir. Şeker, C vitamini metabolizmanıza etki ederek bağışıklık sistemine büyük hasarlar verir. Grip, soğuk algınlığ...
Nitrik Oksit'in Antrenmanlara FaydasıNitrik Oksit'in Antrenmanlara ...
Ankara 365 AVM'de hizmet veren PNN Shop Mağazasının sahibi olan Ejder Ergürer, bize Nitrik Oksit hakkında bilgi vermeye çalıştı. Fitness ve Bodybuilding...
Uluslararası KANGOO JUMPS Sertifika Programı - AnkaraUluslararası KANGOO JUMPS Sert...
Dünyanın en eğlenceli fitness trendi Kangoo Jumps’ın eğitmeni olmak; kulüplerinize prestij katmak, spor keyfini daha da yukarıya taşımak istemez misiniz...
Omuz Antrenmanlarında Dikkat Edilmesi GerekenlerOmuz Antrenmanlarında Dikkat E...
Omuz bölgesi pek çok kas grubunun bağlantılı olduğu bir eklemdir. Çalıştırdığınız kas grubuna ve hareketlerin yapılma açısına göre kaslarınızı aktif vey...